Folklor 2009


    W środę 29 lipca 2009 r. Ośrodek Kultury gościł dwa dziecięce zespoły folklorystyczne z Węgier i Białorusi, które były uczestnikami X Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze. Dziecięca Grupa Tańca Folklorystycznego „Csimpolya” z Sarospatak (Węgry) przyjechała do Ośrodka kilka minut po godz. 10.00. Po powitaniu przez dyrekcję i pracowników, dzieci pojechały na basen do Żar, a potem przez dwie godziny zwiedzały starówkę. Po powrocie i skonsumowaniu obiadu rozpoczęły się przygotowania do występu. Na zamontowanej scenie przy budynku Ośrodku Kultury swoje umiejętności zaprezentowała najpierw Dziecięca Grupa Tańca Folklorystycznego „Csimpolya” z Węgier, a potem Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Zorachka” z Białorusi. Oba zespoły zostały przyjęte przez widownię bardzo gorąco. Po nich wystąpił jeszcze kabaret „Made in China”, który w różnych scenkach rodzajowych przedstawił w humorystyczny sposób naszą – polską rzeczywistość.

Dziecięca Grupa Tańca Folklorystycznego “Csimpolya” wywodzi się z węgierskiego Sárospatak.

    Działa przy Szkole Sztuk Pięknych imienia Farkasa Ferenca, co skutkuje doskonałym wykształceniem tancerzy i ma ogromny wpływ na jakość prezentowanych przez zespół widowisk. Większość dzieci uczy się tańca od szóstego roku życia, obecnie mają po 12 -15 lat. Młodzi artyści, w niezwykle żywiołowym tańcu, prezentują bogatą historię i kulturę ludową Węgier. Grupa regularnie uczestniczy w krajowych festiwalach oraz dziecięcych programach tańca folklorystycznego. Prezentowała swój kunszt taneczny także poza granicami Węgier. Gościła w Turcji, Czechach oraz na Słowacji. Muzykę dla „Csimpolya” komponuje zazwyczaj grupa folklorystyczna „Szeredás”. Prowadzącymi zespół są Éva Darmos i István Darmos, kierownictwo muzyczne pełni Petera Kálmán.

    Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Zorachka” jest wizytówką Narodowego Centrum Kultury Białorusi. Istnieje od 1963 roku i nieprzerwanie kształtuje wrażliwość młodego człowieka, ubogacając ją najpiękniejszymi odmianami rodzimego folkloru. Ten jedyny i niepowtarzalny zespół ,skupiający dzieci i młodzież w różnym wieku, przekazuje tradycje swoich przodków w pieśni, tańcu i muzyce. Od początku swego istnienia “Zorachka” rozwija swe umiejętności na zajęciach i koncertuje w trzech sekcjach: wokalnej, choreograficznej i instrumentalnej. Po krainie białoruskiego folkloru młodzi członkowie zespołu wędrują ze swymi duchowymi przewodnikami, którymi od lat są: Ala Novitskaya, dyrektor i kierownik muzyczny zespołu; Tatsiana Tsarik, choreograf oraz dyrektor Narodowego Centrum – Nadzeya Vasilchanka.