Dożynki Gminne 2012


Zapoczątkowane w ubiegłym roku po wieloletniej przerwie gminne obchody święta plonów, zwane potocznie „Dożynkami”, w bieżącym roku odbyły się w niedzielę 2 września. Ich organizatorami byli: Burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego, Lubuska Izba Rolnicza oraz Zespół Organizacyjny. Warto podkreślić, że obok Dożynek, Izba Rolnicza zorganizowała Piknik Drobiowy sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Jego celem była popularyzacja spożycia mięsa drobiowego oraz prezentacja jego walorów. W tegorocznym święcie plonów chęć uczestnictwa zgłosiło 7 sołectw:Bogaczów, Krzewiny, Dobroszów Wielki, Drągowina, Niwiska, Kaczenice, Pierzwin-Kamionka. Starostami dożynek zostali: Katarzyna Kotlar z Krzywej oraz Stefan Trojnar z Białowic.

Pani Katarzyna wspólnie z mężem Ryszardem prowadzą gospodarstwo rolne o profilu ekologicznym o powierzchni 42 ha. Specjalizują się w produkcji zbóż, a ponadto zajmują się hodowlą koni i agroturystyką. Wychowują 2 dzieci. Stefan Trojnar wraz z żoną Joanną prowadzą 9 hektarowe gospodarstwo rolne w Białowicach. Specjalizują się głównie w uprawie zbóż. Wychowują 3 dzieci.

Dożynki rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Nowogrodzie Bobrzańskim. Poprowadził ją ks. proboszcz Mirosław Gas. Słowo Boże wygłosił ks. Tomasz Grochowski. Następnie uformował się barwny korowód złożony z poszczególnych delegacji, zaproszonych gości oraz mieszkańców, który przeszedł do Ośrodka Kultury. Tutaj odbyła się część oficjalna dożynek. Wszystkich przybyłych powitał burmistrz Andrzej Bawłowicz, który z rąk starostów dożynek otrzymał bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż oraz kosz owoców i warzyw. Jak nakazuje tradycja chlebem podzielił się z zebranymi na sali uczestnikami uroczystości. Następnie razem z prezesem Lubuskiej Izby Rolniczej Władysławem Piaseckim odznaczyli rolników Medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaczenie otrzymali: Tomasz Czechowski – rolnik z Bogaczowa, Zbigniew Kisiel – rolnik z Kaczenic, Kazimierz Baka – rolnik z Popowic.

W części artystycznej swoje programy zaprezentowały zespoły śpiewacze – „Bobrzanki” z Nowogrodu, „Lutnia” z Żagania oraz chór„Novum Castrum” z Nowogrodu. W solowych występach zaśpiewały Jagoda Ziółkowska i Karolina Kogut. Między występami wręczono nagrody w konkursie na wieniec dożynkowy. Tutaj pierwsze miejsce zajęła kompozycja z sołectwa Pierzwin-Kamionka. Drugie miejsce przypadło sołectwu z Drągowiny, a trzecie z Krzewin. Wyróżniono także wieniec z sołectwa Dobroszów Wielki. Ponadto rozstrzygnięto konkurs na wypieki dożynkowe. Zdaniem jury najsmaczniejsze ciasto upiekła pani Aneta Kibała z Łagody, potem było ciasto p. Wandy Pernalskiej z Nowogrodu i Agnieszki Zadrejko z Łagody. W darmowej loterii „Niespodzianka” na los o numerze 208 padła główna nagroda – dziecięcy rower.
Na zewnątrz budynku Ośrodka Kultury swoje stoiska otworzyli producenci miodu, przetworów mącznych, wyrobów artystycznych, instytucje i banki. Serwowana była grochówka, bigos oraz pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Wyśmienite wyroby czekały na wspomnianym już Pikniku Drobiowym. Dożynki zakończyła zabawa pod chmurką.