Spektakl pt.: „MARIA K.” w wykonaniu grupy teatralnej „Impro” z Zakładu Karnego w Krzywańcu

Kolektyw Kobietostan oraz grupa teatralna Impro z Zakładu Karnego w Krzywańcu zapraszają na spektakl:
MARIA K.
Pokaz przedpremierowy
Niedziela 22 kwietnia godz. 16.00PLAKAT KRZYWANIEC
Ośrodek Kultury w Nowogrodzie Bobrzańskim
ul. Pocztowa 7, 66-010

Premiera spektaklu
Środa 25 kwietnia godz. 16.00

Teatr Ósmego Dnia

w ramach V Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej

„(…) tylko kraj był podzielony między wrogi. Tylko kobiety nie były jeszcze całkiem ludźmi. Ale poza tym Maria właściwie nie mogła trafić lepiej.”

Spektakl „Maria K.” to opowieść o niezwykłej kobiecie, polskiej poetce i nowatorce przemian społecznych, odtrąconej przez społeczeństwo i napiętnowanej za radykalną odwagę Marii Komornickiej – kobiecie, która stała się mężczyzną.

Komornicka w wieku 31 lat w społecznym buncie i metaforycznym akcie samospalenia wrzuciła do pieca wszystkie swoje kobiece suknie i oświadczyła światu, że jest mężczyzną. Tak narodził się Piotr Odmieniec Włast, o którym na kartach historii polskiej literatury głównie się milczy – bo przecież nie wypada.
Historia Marii jest naszą wspólną opowieścią o kobietach-bohaterkach, o zbiorowej sile kobiet i o solidarności, którą rodzi radykalny akt odwagi jednostki.

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Bresler
w oparciu o „Inną od siebie” Brygida Helbig oraz „Księgę Em” Izabeli Filipiak
: Paulina Anna Galanciak
Opieka i koordynacja: Natalia Górska

Spektakl powstaje dzięki mikro-grantowi od FunduszFeministycznego.

informacje dostępne na stronie: