Festiwal folkloru 2011

W ramach XI Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze, we wtorek 2 sierpnia 2011 r. na zaproszenie Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji przebywały w Nowogrodzie Bobrzańskim, a potem wystąpiły dwa zespoły dziecięce: Zespół Tańca LudowegoBARTINA z Węgier oraz sekcja młodzieżowa Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. Oba zespoły zostały ciepło przyjęte przez zgromadzoną publiczność oraz nagrodzone gorącymi brawami.

Podstawowym celem Zespołu Tańca „Bartina” jest odkrywanie i dbanie o kulturę regionu Sárköz i całego basenu Karpat. Przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie sprawia, że taniec i muzyka są wciąż żywe wychowując tym samym młode pokolenia w duchu kultury i tradycji. Zespół Tańca „Bartina” posiada profesjonalne kwalifikacje i jest jednym z najlepszych amatorskich zespołów tańca na Węgrzech. Grupa w wieku 10-11 lat wykonuje autentyczne tańce z różnych regionów Węgier w pełnych kostiumach ludowych. Zespół uczestniczł we wszystkich imprezach kulturalnych miasta Szekszárd oraz w festiwalach w całym kraju. Grupa uczestniczyła na 11. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu w Północnym Cyprze.

* * *
    Lubuski Zespół Pieśni i Tańca od ponad pięćdziesięciu lat prowadzi przemyślaną edukację artystyczną młodych tancerzy, tworząc jednocześnie cenną możliwość nawiązywania trwałych przyjaźni. „Lubuski” zrzesza uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich Zielonej Góry i okolic. W zespole pracują trzy grupy: dziecięca, dorosła oraz śpiewacza. Łącznie to prawie 100 osób. Repertuar grupy dziecięcej tworzą tradycyjne gry i zabawy ze śpiewem. Na tegorocznym festiwalu zobaczymy program „Przebierańce” nawiązujący do żywego w naszym regionie zwyczaju chodzenia „po zapuście”. Choreografię – wypełnioną tradycyjnymi dziecięcymi zabawami i tańcami ludowymi (ojciec Wirgiliusz”, „taniec klaskany”, harce z Maszkarami – przebierańcami) opracowała Anna Aniela Sidło – kierownik artystyczny zespołu. Kierownikiem muzycznym jest Wiktor Sędziński, szefem kapeli oraz grupy śpiewaczej Grzegorz Łukasiewicz, instruktorem tańca – Anna Tomaszewska. O kostiumy od wielu lat dba Teresa Gradzik.