Transgraniczne spotkania ze śpiewem

W dzień po objęciu przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, w Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji doszło do praktycznego wcielenia hasła ponadgranicznej współpracy. W tym dniu (2 lipca) Ośrodek Kultury realizował polsko-niemiecki projekt zatytułowany „Transgraniczne spotkania ze śpiewem”. Jego głównymi bohaterami były zespoły: „Bobrzanki” z Nowogrodu oraz „Liederkranz” z Groß Gaglow k.Cottbus.

Projekt miał na celu aktywizację dorosłych mieszkańców obu miast na płaszczyźnie wymiany kulturalnej, a dokładniej przy pomocy muzyki i śpiewu. Po przyjeździe do Nowogrodu i wspólnym obiedzie goście z Niemiec przedstawili historię swego miasta i zespołu w pokazie multimedialnym oraz krótkim filmie. W podobny sposób przedstawiona została historia Nowogrodu, osiągnięcia zespołu „Bobrzanki” oraz działalność Ośrodka Kultury. Słowa podziękowań i owocnej współpracy skierowali do uczestników projektu obaj burmistrzowie miast: Andrzej Bawłowicz (Nowogród B.) i Dieter Schulz (Groß Gaglow). Po oficjalnej części odbyły się występy artystyczne. Na scenie sali widowiskowej najpierw zaprezentowały się zespoły „Liederkranz” i „Bobrzanki”, potem wystąpiły inne zaproszone grupy: chór nauczycielski „Novum Castrum” z Nowogrodu, „Rosa” z Drągowiny, „Wrzos” z Rzepina, „Świdniczanie” ze Świdnicy, „Złoty Wiek” z Żar, „Wicinianki” z Wiciny, „Złoty Kłos” z Marszowa oraz „Lutnia” z Żagania.